|
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo |
Avtor |
Sporočilo |
samanta
Pridružen/-a: 26.03. 2009, 19:52 Prispevkov: 1
|
Objavljeno: 24 Jul 2009 10:43 Naslov sporočila: Boleča stopala |
|
|
Bolečine se mi pojavljajo že eno leto.Stopala nimam otečena,pordela ali kakšno drugo spremembo ,ki bi bila opazna.
Bolijo me najbolj zjutraj ko vstanem iz postelje,prvi koraki so izredno naporni, pa tudi recimo če sedim 15 minut in vstanem.
Lahko hodim tečem, ne boli ko pa se umirim pa se bolečina ponovi.
Če stisnem stopalo z roko pa bolečino čutim.
Zakaj se mi to dogaja,kaj bi lahko bil vzrok ne vem.Imam pa v službi bolj stoječe delo
Vsak nasvet mi bo prav prišel.
lp |
|
Nazaj na vrh |
|
|
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 24 Jul 2009 13:12 Naslov sporočila: Re: Boleča stopala |
|
|
samanta je napisal/a: | Bolečine se mi pojavljajo že eno leto.Stopala nimam otečena,pordela ali kakšno drugo spremembo ,ki bi bila opazna.
Bolijo me najbolj zjutraj ko vstanem iz postelje,prvi koraki so izredno naporni, pa tudi recimo če sedim 15 minut in vstanem.
Lahko hodim tečem, ne boli ko pa se umirim pa se bolečina ponovi.
Če stisnem stopalo z roko pa bolečino čutim.
Zakaj se mi to dogaja,kaj bi lahko bil vzrok ne vem.Imam pa v službi bolj stoječe delo
Vsak nasvet mi bo prav prišel.
lp |
Spoštovani !
Če nečesa ne vidiš, namreč ne moreš povedati "kaj misliš da vidiš"... Stopalo je kompliciran mehanizem in prepričan sem, da je prišlo do natega ali zvina veziva oz. delčka veziva.
Lahko bi šlo tukaj tudi za slabšo prekrvavitev v predelu stopala, zato vas zjutraj, ko stopite na nogo, zaboli.
Še enkrat bom pojasnil, da je možnosti več, zato bi bil priporočljiv obisk pri vašem osebnem zdravniku ali ortopedu.
Obolenja stopal
Hoja je zapleteno dogajanje. Pri njej sodelujejo sklepi, mišice in kosti. Nadzorujejo jih živci, ki omogočajo presojanje položaja telesa v prostoru in vodijo mišice. Rezultat vseh teh dogajanj je korak, s katerim se premakne težnostno središče telesa. Človek ne hodi samo z nogami, ampak z vsem telesom, predvsem pa tudi z glavo. Na način hoje vplivajo številni dejavniki.
Slabotne osebe noge vlečejo, glavo in hrbet pa pripogibajo. Strojevodje lokomotiv in mornarji ("morske noge") hodijo z nekoliko skrčenimi koleni in razmaknjenimi nogami, ker so navajeni loviti ravnotežje. Gorjanci hodijo po ravnem počasi z dolgimi in težkimi koraki. Visoke pete in ozka krila zmanjšajo korak. Čevlji z debelim in širokim podplatom korak podaljšajo.
Zelo pogosta težava, ki pripelje bolnika k zdravniku, je bolečina v stopalu. Stopalo ima od vseh delov človeškega telesa najtežje delo. Nositi mora vso težo telesa, prenašati udarce pri hoji, ko stopi pri vsakem koraku na trdo podlago. Obuvalo je včasih nepravilno oblikovano in povzroča bolečine, ko pritiska na stopalo in ga stiska. Hodi po podlagi, ki je vedno trša. Zato ni čudno, da je toliko bolezni in bolečin v stopalu.
Pravilna obutev je zelo pomembna. Naša tla in ceste so trdne in neelastične, zato bi morali biti vsaj čevlji mehki in prožni. Nepravilna obremenitev nog povzroči napačno držo in obremenitev hrbtenice. Temu sledijo bolečine v križu. Čevlji morajo biti dovolj široki in dolgi, nogavice pa prožne, da lahko migamo s prsti. Premalo miganja s prsti omejuje gibanje stopala. Včasih je težko ugotoviti pravi vzrok težav, ker se bolečina ne pojavi v stopalu, ampak npr. v križu, gibanje (krčenje in iztezanje) prstov je glavni mehanizem, ki potiska kri po venah iz stopala in celega spodnjega uda navzgor proti srcu.
Globoko bolečino v stopalu navadno povzročajo napete vezi in ovojnice, bolečino na pritisk pa poškodovani ali vneti sklepi, redkeje slaba prekrvitev (ishemija). Povrhnja bolečina ima največkrat vzrok v koži. Slabo prekrvavitev v stopalih in mečih dokazuje odsotnost utripa na hrbtu stopala in na notranji strani gležnja.
Kronična bolečina v sredini stopala je ena najpogostejših težav pri odraslih. Navadno nastane zaradi ploskega stopala in sicer zaradi zmanjšanja gibljivosti v njegovih sklepih. Vezi, zdrave ali bolne, vedno bolijo če so dolgo raztegnjene (če npr. v vlaku iztegnemo noge na drug sedež, podprte samo pod peto, se pojavi bolečina pod kolenom). Če je gibljivost zmanjšana zaradi poškodbe ali bolezni, se začnejo vezi raztegovati, pojavi se bolečina. Gibljivo stopalo skoraj nikoli ne boli, negibljivo pa pogosto in to ne glede na vzrok (stanje po zvinu, artroza, skrčenje vezi). Zdravljenje: stopalni lok podpremo z vložkom, normalno gibljivost pa dosežemo z nasilnim pasivnim in aktivnim razgibavanjem stopala. Prožnost hoje in normalna funkcija stopala ni odvisna le od vzdolžnega ampak tudi od prečnega loka, ki poteka pod blazinicami prstov. Kratke stopalne mišice, ki ga vzdržujejo, niso pomembne le za arhitekturo stopala, ampak tudi za vračanje krvi prek ven navzgor proti srcu. Zato oslabelost teh mišic ne vodi le do vzdolžne in prečne ploskosti, ampak tudi do krčnih žil, oteklin itd.
Zelo pogosta je bolečina spredaj v stopalu. Zato je kriva njegova nepravilna obremenitev na tem delu. K neustrezni porazdelitvi težnosti prispevajo nepravilno delovanje mišic, zmaličenje stopala, poškodbe in nepravilna obutev. Medkostne mišice varujejo sklepe med stopalnicami in prstnicami. Bolezen zdravimo v začetku s fizikalno terapijo, včasih je potreben mavčni škorenj. Ko se glavne težave umirijo, skrbimo za vaje stopalnih mišic in primerne čevlje. Najboljše zdravilo za stopalo je, če hodimo bosi.
Valgus nožnega palca (hallux valgus), t. j. siljenje palca navznoter, je najpogostejše zmaličenje stopala. V civiliziranih narodih ga ima 25 do 30% odraslega prebivalstva. Pogostejši je pri ženskah. Večkrat ga imajo zaporedne generacije istih rodbin. K zdravniku pridejo bolniki, ki jih moti lepotni videz palca ali bolečine. Pri že zmaličenem stopalu je potrebno nositi vložke po meri. Priporočamo redne vaje za mišice stopale. Bolezen lahko odstranimo samo z operacijo.
Bolečina pod peto se pojavi pogosto v srednjih in v starejših letih. Nastane zaradi vnetja podplatne (plantarne) ovojnice. Vzroka navadno ne najdemo. Bolečina je omejena na majhno površino pod peto, največkrat na notranji strani, takoj pod točko največje obremenitve petnice. Zdravljenje je včasih težavno in nehvaležno, pomagajo injekcije kortizona, pod petnico dajemo vložke z odprtino nad bolečim mestom ali pa mehko blazinico.
Za preprečevanje bolečin v stopalih je potrebno skušati odpraviti deformacije stopala, paziti na pravilno oblikovanje stopalnih lokov, vse poškodbe, zlasti vse zlome, pa anatomsko oskrbeti.
Izjemnega pomena je primerna obutev. Če so čevlji udobni, nam življenje in delo lajšajo, če niso, nam ga na vsakem koraku grenijo. Predzgodovinski človek ni imel težav s stopali, ker je hodil bos. Danes hodimo po trdih tleh, pogosto v neprimernih čevljih, ki preprečujejo normalni razvoj stopala, krepitev stopalnih mišic in normalno dihanje kože. ženski čevlji so navadno s fiziološkega stališča slabši kot moški. Pri izbiri čevljev moramo dobro poznati svoje stopalo, paziti moramo na morebitne deformacije, žulje, otiščance, otekline itd. Sprednji del stopala s prsti bi moral ležati podobno kot zunaj čevlja. Preozek sprednji del prste stiska in potiska palec in mezinec proti sredini. Srednji trije prsti pritiskajo na notranjo stran, se krčijo in se začno drgniti ob čevelj. Na hrbtišču kazalca, sredinca in prstanca nastanejo vnetje, žulji in otiščanci, na palcu pa se začne vraščati noht. Če neprimerno obutev nosimo več let, se prsti zmaličijo in pozneje je potrebno kirurško zdravljenje. Tudi preširok ne sme biti sprednji del čevlja. Tedaj se prednji del stopala in prsti preveč premikajo in pri tem udarjajo ob čevelj; posledica so žulji, vnetje, vraščanje nohtov, nestabilna in negotova hoja. Ozki čevlji tudi pritiskajo na žile in ovirajo krvni obtok, kar je zlasti pri starejših osebah in sladkornih bolnikih lahko usodno. Peta je izjemno pomembna za podpiranje teže telesa pri stanju in hoji.
Previsoke pete omejujejo gibljivost skočnih sklepov in rušijo ravnotežje. Če nosimo visoke pete, moramo kolena, kolke in medenico zviti navspred, ledveni del moramo močneje vbočiti, prsi potisniti navspred in dvigniti glavo. Za takšno pokvarjeno držo moramo neprestano napenjati mišice hrbtenice, rok in nog, kar se pokaže z bolečinami v križu in deformacijo v stopalu zaradi prevelike obremenitve. Pri ženskah in otrocih peta ne bi smela biti višja kot 8 do 15 mm, pri moških pa od 15 do 20 mm. Pri ženskah, ki več let nosijo čevlje z visokimi petami, se mišice in vezi skrajšajo, zato jim čevlji z nizkimi petami povzročajo težave. Oblika podplata mora biti prilagojena obliki stopala, njegova zoženost mora potekati skozi palec. Biti mora iz dovolj prožnega materiala, da se lahko v prstih upogne v pravi kot. Če je podplat pretrd, oslabijo stopalne mišice. Premehak pa tudi ne sme biti, še zlasti ne pri otroškem čevlju.
Podplat, ki je usnjen, naj ne bo debelejši od 7 mm. Zgornji del čevlja naj bo iz mehkega usnja. Za poletje priporočamo sandale, v katerih se noge manj potijo. Nov čevelj mora biti dovolj velik in ni treba čakati, da se najprej uleže in šele potem postane udoben. Za daljšo hojo, tudi po mestih in asfaltu, je danes na razpolago širok izbor dobre športne obutve. V primeru vzdolžno in prečno ploskih stopal ne smemo poleg fizikalne terapije odlašati z nabavo ustreznih ortopedskih vložkov. Naj to velja tudi za otroke. _________________ Lep pozdrav
Marjan |
|
Nazaj na vrh |
|
|
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 29 Jul 2009 20:18 Naslov sporočila: Bolečine v podplatu |
|
|
Bolečine v podplatu
ODGOVARJA:
prof. dr. Vane Antolič, ortoped, višji svetnik
PRIMER:
Stara sem 33 let, velika 179 centimetrov, tehtam 72 kilogramov. Približno dve leti opažam, zdaj čedalje večkrat, da me pri daljši hoji boli v desni nogi, drugi prst, in podplat v predelu pred prsti.
Bolečina je podobna krču, je peloča, prst mi vleče (čeprav se tega ne vidi) in če se zmasiram, je malo bolje, a če takrat stopim na nogo, me zelo zaboli. Prsti postanejo vroči, žile nabreknejo. Včasih čutim bolečine tudi v desni meči.
Težave so se začele kazati pri hoji v blatu, ko sem izjemno težko dvignila nogo, da bi naredila korak.
V srednji šoli sem nosila steznik zaradi skolioze. Zaradi težav se še nisem posvetovala z zdravnikom niti nisem jemala zdravil proti bolečini.
Mojca
ODGOVOR:
Bolečine v blazinici drugega prsta na podplatu so razmeroma pogoste. Obstajajo številni razlogi zanje, napogfosteje nastanejo zaradi preobremenitve kot posledice pritiska stopalnice ob tla. Lahko gre tudi za vnetje sluznih vrečk (bursitisa) med stopalnicami ali za vnetje živcev, ki grejo v posamezne prste. Bolečine nastanejo najpogosteje zaradi nepravilne obutve (preozki čevlji in /ali obutev s previsoko peto), lahko so posledica prekrvavitvene motnje v drugi stopalnici iz otroštva. Menim, da je potrebno rentgensko slikanje stopala, priporočam vam primerno široke ćevlje, pogosto pomaga razbremenilni dvi stopala v predelu stopalnic, kar lahko dosežemo s posebnim vložkom. Priporočam izmenjujoče se gladne in tople kopeli. Če se stanje ne bi izboljšalo, pojdite na pregled k zdravniku, ki se ukvarja z bolečinami v stopalu. Odredil bo morebitno dodatno diagnostiko in terapijo. _________________ Lep pozdrav
Marjan |
|
Nazaj na vrh |
|
|
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 29 Jul 2009 20:22 Naslov sporočila: Pekoče bolečine v stopalih |
|
|
PRIMER:
Pekoče bolečine v stopalih
Star sem 72 let. Od septembra 1999 imam močne pekoče bolečine v stopalih, od pete proti prstom. Desna noga mi oteka že par let, do treh centimetrov. Prvič me je bolelo v desni, čez nekaj mesecev pa še v levi nogi. Zdravnik mi je predpisal neko mazilo, pa ni pomagalo, nato sem kupil kremo venital, pa spet nič. Zdravnik mi je predpisal desetdnevno terapijo, pa nič. Poslal me je k ortopedu, ta mi je rekel, naj izmenično namakam noge v vreli in hladni vodi. To sem delal en mesec trikrat na dan, a brez učinka. Bil sem pri nevrologu, pravi, da ne najde nič otipljivega. Sredi novembra sem šel k zdravniku za ožilje, ki me je močno razočaral. Takole mi je rekel: slecite hlače, sezujte čevlje in govorite, kaj vam je. Predpisal mi je aspirin 100 in elastične nogavice, pa nič ne pomaga. Naročil me je na kontrolo čez eno leto. Ponoči, ko me bolečine prebudijo, moram iti v kopalno kad, polno mrzle vode, da potem spet zaspim. Kadar se okopam, se nazadnje dobro oprham z mrzlo vodo, takrat se počutim kot prerojen. Ali so morda te bolečine povezane z vnetimi živci? Morda je to tudi povezano s tem, da nisem poročen in bi potreboval žensko za sprostitev sil, ki so se že desetletja nabirale in se še vedno.
Obupani
ODGOVOR:
prof. dr. Vane Antolič, ortoped, višji svetnik
Iz vašega pisma razbiram, da imate pekoče bolečine v stopalih, ki se vam razširjajo iz pete proti prstom. Poleg tega vam oteka desna noga. Iz vašega opisa bi lahk osledilo, da imate varikozni sindrom oziroma bolezen s kožnimi spremembami zaradi neustreznega delovanja venskega sistema. To je tudi najpogostejši razlog za enostransko otekanje, kajti iz pisma ni razvidno, da bi vam otekala tudi leva noga. Če vam otekata obe nogi, bi bil lahko razlog tudi v srcu ali pa v jetrih in ledvicah. Mogoče je tudi, da sta oba simptoma, to je otekanje in bolečine v predelu stopal, tudi neodvisna. Nekateri bolniki imajo namreč lahko tudi dve povsem ločeni bolezni, čeprav so težave lokacijsko lahko zelo blizu, tako kot je na primer pri vas, ko imate lokalizirane bolečine v predelu stopal.
Možni razlogi za pekoče bolečine v predelu stopala so polinevropatija, npr. v sklopu sladkorne bolezni ali drugih metabolnih bolezni, ki lahko okvarjajo periferno oživčenje in povzročajo napačen občutek za dotik in senzacijo, kot so mravljinčenje in pekoče bolečine. Možna je utesnitev podkožnih perifernih živcev na stopalu ali tudi utesnitev tibialnega živca za notranjim gležnjem, kar se lahko zgodi pri popuščanju vzdolžnega stopalnega loka. Bolečine so lahko tudi posledica popuščanja kite tibialis posterior, ki je ključna pri vzdrževanju vzdolžnega stopalnega loka. Bolečine v predelu stopala s strani podplata so lahko tudi posledi porušenega ravnovesja, ki nastopi zaradi slabega delovanja t.i. intrizične muskulature stopal, takrat se namreč zniža transverzalni stopalni lok in lahko se pojavijo bolečine.
V pismu s svojimi besedami opisujete tudi izvide, ki ste jih prejeli pri različnih specialistih.
Dokončno mnenje bi bilo mogoče na podlagi temeljitega ortopedskega pregleda, preučiti pa je treba tudi dokumentacijo, ki ste jo prejeli pri specialistu, ni mi namreč jasno, ali je arterijska cirkulacija povsem v mejah normalnega, ali pa so morda prisotne določene pretočne motnje, ki bi bile prav tako tako razlog za vaše bolečine in težave. Treba bi bilo tudi ugotoviti, ali ni morda bolečina prenesena v predel stopala od drugod, npr. iz ledvene hrbtenice. Včasih je zaradi degenerativnih sprememb lahko pritisnjena korenina določenega živca, ki prav tako lahko povzroča podobne težave, kot jih imate vi. Njihov opis je sicer dokaj natančen, ni pa dovolj za dokončno postavitev diagnoze na daljavo. Potrebna je torej dodatna obdelava in temeljit klinični pregled. _________________ Lep pozdrav
Marjan |
|
Nazaj na vrh |
|
|
|
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
|
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
|